وبلاگ

139506291135159368699194 - تداوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۸139506291135159368699194 - تداوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۸

تداوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۸

معاون وزیر کار با اشاره به تداوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۸ گفت: بر مبنای تمام شماری و محاسبه میزان اثربخشی آن پیشنهاد خواهیم داد که سالانه ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی تخصیص یابد.

عیسی منصوری،معاون اشتغال وزیر کار در نشست خبری انتشار لیست دریافت کنندگان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با اشاره به اینکه در روستاها مداخلات روستایی را در دستور کار قرار دادیم گفت: بر اساس داده‌های مرکز آمار از سال ۹۲ تا ۹۶ هرسال اگر اشتغال جدیدی ایجاد می‌شد، سهم روستا از اشتغال های جدید تقریبا صفر بود.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ بر اساس داده های مرکز آمار اشتغال روستایی به ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که این برنامه تا چه حد اثر گذار بوده است. علیرغم اینکه وقتی سرمایه‌گذاری صورت می گیرد اثرات آن با تاخیر فاز خود را نشان می دهد. وجه دیگر این است که ما برای پایش کارمان، کار تمام شماری هم انجام می دهیم و سامانه‌های نظارتی وجود دارد.
منصوری افزود: علاوه بر سامانه کارا که بسیار معروف است، سامانه ی دیگری نیز به عنوان سامانه ستاد فرماندهی کنترل برنامه های اشتغال کشور را نیز داریم که در آنجا داده‌های مراکز مختلف با همدیگر بررسی متقاطع می‌شود و بر مبنای داده‌هایی نهایی آنجا گزارش می‌دهیم. بر این اساس به درستی مشخص است که انحراف در کجا وجود دارد و ضعف‌ها و مشکلات نیز مشخص می شود تا نسبت به اصلاح آن اقدام کنیم.

وی گفت:به دستگاه های اجرایی فرصت یک هفته ای داده شده است تا گزارش عملکرد یک ساله خود را از طرح اشتغال روستایی ارائه دهندتا ظرف یکی ودو هفته آینده که شورای عالی اشتغال برگزار میشود این مباحث بررسی شود.

معاون اشتغال وزیر کار درباره میزان اشتغال ایجاد شده در طرح اشتغال روستایی ادامه داد: به میزان ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی که پرداخت شده، مطابق آمار مرکز امار حدود ۱۱۴ هزار شغل در مشاغل روستایی در سال۹۷ ایجاد شده است.

وی بیان کرد:طبق گزارش های میدانی وزارت کار در راستای طرح اشتغال روستایی حدود ۱۴۱ هزار شغل ایجاد شده اما سرمایه گذاران اعلام کردند که ۱۸۸ هزار شغل ایجاد کردند ولی در نهایت ۱۱۴ هزار شغل مطابق گزارش مرکز امار ایجاد شده است.

منصوری افزود:دربخش تعهد ایجاد اشتغال میزان انحراف ۱۲ بوده است،میزان انحراف در پرداخت وام ها از سوی بانک ها ۶ درصد بوده است؛که تمام موارد اعلام شده و اصلاح شده است.سازمان برنامه و بودجه کار تمام شماری انجام داد که میزان انحراف تعهد ایجاد اشتغال ۱۲تا۱۵ درصد بوده است.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به انتشار اسامی دریافت کنندگان ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات یارانه دار اشتغال روستایی اقدام کرد.

منصوری کارآمدی، شفافیت و پاسخگویی سه مشخه دستگاه‌های اثربخش است تأکید کرد: این سه مولفه در کنار هم قرار می‌گیرند و بدون یکی دیگری محقق نمی‌شود، بنابراین انتشار لیست دریافت کنندگان تسهیلات اشتغال روستایی نیز بر مبنای رویکرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه شفافیت انجام شد.

منصوری وی با اشاره به آغاز تمام شماریه دوم از میزان تحقق اهداف تسهیلات اشتغال روستایی به ابلاغیه وزیر کار درباره نحوه مواجهه با انحرافات در اجرای این قانون اشاره کرد و گفت: بر این اساس در قبال انحرافات اعم از اینکه وام دریافت شده در محل دیگری استفاده شده باشد و یا اینکه کار پیشرفت فیزیکی نداشته باشد طیفی از برخورد از جمله تبدیل به وام ۱۸ درصد و یا بازگرداندن پول و یا معرفی به مراجع حقوقی برای برخورد در نظر گرفته شده است.

منصوری گفت: گرچه به طور معمول در پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها تعهد اشتغال مطرح نمی‌شود اما در این مورد متممی در نظر گرفته شده و تعهد اشتغال نیز از وام گیرنده دریافت می‌شود و در نهایت نیز با توجه به میزان انحراف برخورد صورت می‌گیرد.

معاون وزیر کار با بیان اینکه تا به حال ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از محل منابع تسهیلات اشتغال روستایی وام پرداخت شده است گفت متقاضیان تعهد ایجاد ۱۸۸ هزار شغل را داشته‌اند داده‌های ما به صورت تمام شماری نشان میدهدکه ۱۴۱ اشتغال در سال گذشته ایجاد شده و همچنین آمار مرکز آمار در سال ۹۷ حکایت از ایجاد ۱۱۴ هزار اشتغال روستایی دارد.

منصوری همچنین با اشاره به این که در پیشنهاد اصلاح قانون اشتغال روستایی مداخلات توسعه نیز در دستور کار قرار گرفته است گفت: شناسایی ۱۵ هزار روستای کانونی قرارداد دقیق ظرفیت ها و مزیت ها و مداخلات توسعه مد نظر است که در این مورد هم کار به صورت پایلوت آغاز شده است.

وی رقم دقیق میزان تسهیلات اشتغال روستایی که بر مبنای این قانون گفت: این منابع معادل ریالی یک و نیم میلیارد دلار که از صندوق توسعه ملی برداشت می‌شود که در سال ۹۷ این میزان بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شد و در سال جدید بر مبنای دلار نیمایی محاسبه شده است و مجموعا ۱۸ هزار میلیارد تومان منابع از این محل در اختیار داریم که تا کنون حدود ۷هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده, اما تا سقف ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد که البته تا این میزان نیز انعقاد قرارداد صورت گرفته است بنابراین امسال هم پرداخت وام برای اشتغال روستایی را خواهیم داشت.

معاون وزیر کار با اشاره به تداوم پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۸ گفت: بر مبنای تمام شماری و محاسبه میزان اثربخشی آن پیشنهاد خواهیم داد که سالانه ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به اشتغال روستایی تخصیص یابد.

وی از دو سناریو برای اشتغال سال ۹۸ در سطح ملی خبر داد و گفت: یک سناریو مبتنی بر برنامه ششم و اختصاص بیست و پنج هزار میلیارد تومان برای ایجاد یک میلیون شغل است و دیگری بر مبنای واقعیات و شرایط کشور است که بعد از تصویب در شورای عالی اشتغال در هفته‌های آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر مواجهه با مغایرت‌های پیش آمده در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی خبر داد و گفت: بر اساس ابلاغیه شخص وزیر، اگر دریافت کننده تسهیلات پیشرفت لازم در اجرای طرح اعلامی را ندارد فرد تسهیلات گیرنده در گروه هدف قرار ندارد و یا همچنین تسهیلات دریافتی در محلی غیر از طرح متقاضی اشتغال هزینه شده، باید با وی برخورد شود.
وی خاطرنشان کرد: البته این نوع مواجهه یک طیف است؛ به طوری که تسهیلات ارزان قیمت دریافتی توسط متقاضی در برخی موارد به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد و همچنین بازگشت تسهیلات و معرفی به مراجع قضائی از برخوردهای قانونی دیگر در انحرافات تسهیلات اشتغال روستایی است.
منصوری با تأکید بر اینکه شفافیت در انتشار لیست دریافت کنندگان تسهیلات اشتغال بخشی از فرآیند شفافیت است، اظهار داشت: در آینده، منتظر واکنش‌های بیرونی از جمله مردم هستیم که منجر به اصلاح فرآیندها در سیستم می‌شود.

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *